DEINSTITUCIONALIZACE
výrazné omezení trvalé a dlouhodobé ústavní péče, rozvinutí péče terénní a ambulantní
změna systému od pobytových typů sociálních služeb ke službám zaměřeným za individuální podporu života občanů-uživatelů služeb v přirozeném prostředí
TRANSFORMACE
přeměna, přetvoření
Transformací ústavní péče je míněna změna služeb umožňující lidem s postižením žijícím dosud v ústavu žít v běžných životních podmínkách za současného zlepšení kvality jejich života. Součástí této změny je snaha umožnit lidem žít v běžné společnosti aktivně.
Cílem transformace ústavní sociální péče pro osoby se zdravotním postižením, především mentálním a duševním, je vytvořit koordinovanou síť služeb pro uživatele umožňujících život v přirozené komunitě a minimalizovat dosud preferovaný způsob poskytování sociální služby prostřednictvím ústavní sociální péče.
TRANSFORMACE VINCENTINA
Rada Olomouckého kraje svým usnesením číslo UR/89/43/2008 ze dne 26. 6. 2008 vyjádřila souhlas s realizací pilotního projektu transformace a humanizace pobytových sociálních služeb v Olomouckém kraji a k jeho realizaci navrhla dvě pobytová zařízení, jejichž zřizovatelem je Olomoucký kraj.
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR následně zařadilo pobytové zařízení Vincentinum – poskytovatel sociálních služeb Šternberk, příspěvková organizace, do připravovaného individuálního projektu financovaného z Integrovaného operačního programu (IOP), oblast intervence 3.1 Služby v oblasti sociální integrace, aktivita a) investiční podpora procesu a zavádění jednotného přístupu v transformaci pobytových zařízení sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb.
Maximální výše podpory na jeden projekt je 90 mil. Kč, přičemž lze podporu získat do výše 100 % způsobilých výdajů projektu (85 % ze SF ERDF a 15 % ze SR ČR). Dne 30. 7. 2009 usnesením č. UR/18/66/2009 schválila Rada Olomouckého kraje informaci o průběhu transformace Vincentina - poskytovatele sociálních služeb Šternberk, příspěvková organizace, a složení transformačního týmu a uložila odboru sociálních věcí informovat o průběhu transformačního procesu.
- Usnesení Rady Olomouckého kraje UR/89/43/2008
- Usnesení Rady Olomouckého kraje UR/18/66/2009
- Usnesení Rady Olomouckého kraje UR/66/54/2011
Dne 24. 5. 2011 usnesením č. UR/66/54/2011 schválila Rada Olomouckého kraje Transformaci Vincentina Šternberk, tímto byl schválený Transformační plán Vincentina Šternberk, investiční záměr projektu „Transformace Vincentina Šternberk“ a podání projektu "Transformace Vincentina Šternberk" do 1. výzvy Integrovaného operačního programu, Oblast intervence 3.1 Služby v oblasti sociální integrace.
Transformační plán Vincentina
Vize transformace Vincentina:
Vytvořit vhodné podmínky a prostředí pro nový způsob poskytování pobytových sociálních služeb, jež umožní kvalitnější život lidem s mentálním a kombinovaným postižením v přirozené komunitě s podporou vycházející z jejich individuálně určených potřeb. Vincentinum – poskytovatel sociálních služeb Šternberk, příspěvková organizace projektem transformace svého zařízení má záměr zkvalitnit a rozšířit stávající sociální služby, jež by byly poskytovány v menších domácnostech umístěných v běžné městské zástavbě a přiblížit život uživatelů těchto služeb životu jejich vrstevníků. Proces transformace bude podpořený zvýšením kvalifikace zaměstnanců, vytvořením a využíváním fungující sítě stávajících poskytovatelů sociálních a veřejných služeb, spoluprací s veřejným, soukromým a neziskovým sektorem. Základním principem, jakožto obecnou zákonitostí transformace Vincentina, je vnímat každého člověka jako jedinečnou bytost s individuálními potřebami, s právem žít v přirozeném prostředí, které se co nejvíce podobá životu v rodině.